Jaspis K2 – kamień z „atramentowymi plamkami”
Kamień występuje pod nazwami „ jaspis K2” , „K2 niebieski jaspis”, czy też czasami „K2”
Jest to jeden z kamieni, którego nazwa handlowa nijak ma się do faktycznego składu, a to dlatego, że nasz jaspis K2 jaspisem nie jest.
Nasz jaspis K2 jest tak naprawdę granitem - białym granitem, który zawiera ostro kontrastujące kule jasnego niebieskiego azurytu. Czasami dodatkowo występuje z nimi malachit.
Jeśli zbadamy kamień choćby za pomocą szkła powiększającego, zobaczymy rozszczepione powierzchnie minerałów skaleniowych i czarne płatki biotytu. Biały granit jest bardzo drobnoziarnisty i składa się z kwarcu ( może dlatego został nazwany jaspisem, plagioklazu sodu, muskowitu i wcześniej wspomnianego biotytu.
Ludzie bardzo często nie wierzą, że kamień ten jest kamieniem naturalnym. Wiele osób uważa także, że okrągłe niebieskie kropki zostały wyprodukowane za pomocą barwnika. Kiedy dowiadują się, że jest to "azuryt", zwykle trudno im w to uwierzyć, ponieważ biały granit i azuryt rzadko występują razem.
Azurytowe kulki mają średnicę od kilku milimetrów do około dwóch centymetrów. Na pokruszonej powierzchni lub na powierzchni płyty, niebieskie kule wyglądają jak krople jasnego niebieskiego atramentu, które dostały się na skałę.
Teraz rozszyfrujmy drugi człon nazwy – czyli K2. Skąd ta nazwa?
Nic prostszego - pochodzi ona od miejsca, w którym nasz „jaspis” jest wydobywany.
Granit K2 pochodzi od góry w pasie Karakorum w pobliżu granicy między Pakistanem a Chinami. K2, znany również jako "Mount Godwin Austen", jest drugą najwyższą górą na świecie. Granit azurytowy znajduje się w koluwium blisko podstawy góry.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o naszym jaspisie- granicie zapraszam na stronę, https://geology.com/gemstones/k2/.
Treści z tej strony posłużyły mi za materiał do mojego artykułu. Jest tam także kilka zdjęć tego interesującego kamienia.